Kolligátumok a MOKKÁ-ban
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
- A kolligátumok közös katalógusban való kezelését az teszi bonyolulttá, hogy egy dokumentum előfordulhat különféle módon összeállított kolligátumokban és önmagában is.
- Ezt egy helyi katalógusban muszáj pontosan követni ilyen vagy olyan módszerrel és pontosan lekövetni az egybe kötött dokumentumok együtt mozgását, de országos szinten már szinte felvállalhatatlan.
- A MOKKA jelenleg azt célozza meg, hogy
- tárolja a kolligátumtag dokumentum leírását tárolni
- elvezeti a felhasználót a tulajdonos könyvtárig és linket biztosít a helyi katalógusokhoz, ahol kibogozható, hogy egy mű milyen kolligátum része.
- Azt nem vállalja fel a MOKKA, hogy pontos információt adjon arról, hogy egy dokumentum, milyen könyvtárban pontosan milyen kolligátumban fordul elő.
- Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy
- a kolligátumtagok bibliográfiai rekordjait kell beküldeni hozzájuk tartozó példányinformációval.
- Ha a dokumentum példányinformációit csak másik rekordhoz kapcsolva tudjuk megkapni, akkor a rekordok között korrekt rekordkapcsolatra van szükség ($w almezőkkel való egymásra utalás.)
- A MOKKA rekordkapcsolat-kezelése szempontjából mindegy melyik mezővel kapcsolunk.
- (Egyes könyvtárak a kolligátumok esetében inkább a 787 mezőt használják és a 777 mezőt csak a kiadó szándéka szerint egy kötetben lévő művekre használják.)
- A rekordkapcsolat esetben a kolligátumtagok bibliográfiai rekordjában megjelenített kapcsolatot követve lehet eljutni a kolligátum "vezérrekordjában" lévő példányinformációig.
- Az 580 mezőt is használják a könyvtárak, ami rendben is van helyi szinten, de a MOKKA szempontjából
nem igazán jó megoldás: sok esetben csak egy-egy könyvtár példányára jellemző adatot teszünk olyan mezőbe, amelyik a dokumentumra vonatkozik. Különösen problémás, ha példányinformációk vannak itt: ezeket a feltöltő nem tudja példányinformációként kezelni; a MOKKA bibliográfiai leírás számára meg fölösleges adat; (A feltöltéskor az 580-as mezőt viszont nem lehet kidobni, mert tartalmazhatnak fontos információt pl. folyóiratok esetében).